Saturday, February 28, 2009

کارخانه «پلی‌اکریل» ایران در آستانه تعطیلی


تابناک : شرکت «پلی‌اکریل» ایران در اصفهان، تنها تولیدکننده نخ و الیاف پلی‌استر و الیاف پلی‌اکریل در ایران و بزرگترین تولیدکننده پلی‌استر در خاورمیانه، در آستانه ورشکستگی است.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، این کارخانه مهم تولیدی با دارا بودن بیش از 2500 کارگر، به دلیل واردات بی‌رویه و ارزان‌قیمت نخ و پلی‌استر از چین ـ که کیفیت بسیار پایینی دارند ـ و نیز بحران جهانی و وجود موانع صادراتی، در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.
بنا بر این گزارش، کارخانه پلی‌اکریل، تأمین‌کننده پلی‌استر و اکریلیک بیش از دو هزار واحد بزرگ و کوچک نساجی در صنعت کشور بوده و مرغوبیت الیاف و نخ تولیدی آن در دنیا کم‌نظیر است.

با توجه به آن‌که پلی‌استر وارداتی از چین، مرغوبیت چندانی ندارد، ولی کارخانجات مصرف‌کننده این محصول، تمایل بیشتری به خرید آن دارند، چراکه صرف‌‌‌نظر از قیمت پایین، نبود نظارت دولت بر واردکنندگان و توزیع‌کنندگان آن، آنها را از پرداخت مالیات نیز معاف می‌کند.

این گزارش می‌افزاید: هم‌اینک نگرانی فراوانی در میان کارکنان کارخانه از احتمال تعطیلی کارخانه پدید آمده است و به نظر می‌رسد، چنانچه دولت از کارخانه حمایت جدی و فوری نکند، به زودی همه کارکنان آن به خیل بیکاران کشور افزوده خواهند شد.

در حالی که در کشورهای پیشرفته سرمایه‌داری، برای مقابله با آثار بحران اقتصادی برخلاف اصول اولیه اقتصادشان به مداخله دولت و کمک به صنایع روی آورده‌اند، هنوز تدبیر مناسبی برای رویارویی با این بحران در کشور به چشم نمی‌خورد و چنین کارخانجاتی حتی از معافیت موقت مالیاتی بر ارزش افزوده نیز برخوردار نشده‌اند.

گفتنی است، چنانچه امروز تدبیر لازم برای مقابله با امواج بحران جهانی اقتصاد در کشور اندیشیده نشود، به طور قطع، به زودی مشکلات متعددی گریبان اقتصاد کشور را خواهد گرفت

No comments: